Śląska perełka – Bielsko-Biała

Zamiast jak zwykle decydować się na urlop albo nad Morzem Bałtyckim albo w Tatrach warto postawić na jakąś niestandardową lokalizację. Dobrym pomysłem jest Bielsko-Biała. Tutaj można znaleźć wiele atrakcji, zarówno dla wielbicieli pięknych widoków, jak i dla osób, które preferują oglądanie zabytków o charakterze stricte architektonicznym. To bynajmniej nie przypadek, że Bielsko-Biała, usytuowana u stóp Beskidu Małego oraz Beskidu Śląskiego, uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast na Śląsku.

Beskidy to niezbyt wysokie, jednak naprawdę urokliwe góry. Osoby, które chciałaby zaplanować niewyczerpujące wędrówki górskie po malowniczych okolicach, zdecydowanie powinny postawić na pobyt w Bielsku Białym. Miasto uchodzi bynajmniej nie przypadkowo za doskonałą bazę wypadową dla pieszych albo rowerowych wycieczek. W samych górach można spotkać wiele niebanalnych zabytków. A to bynajmniej nie wszystko.

Nie każdy ma świadomość tego, że ponad 30% powierzchni miasta to obszary chronione. Na chwilę obecną na terenie Bielska-Białej znajdują się dwa wspaniałe parki krajobrazowe. Chodzi tutaj o Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego i Park Krajobrazowy Beskidu Małego. Do ciekawych miejsc zaliczają się także niektóre tutejsze rezerwaty, jak chociażby Stok Szyndzielni.

Lokalizacja Bielska-Białej pozwoliła na zorganizowanie warunków sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi. Powstały liczne szlaki turystyczne, trasy rowerowe, narciarskie, kolej linowa. Można tu zobaczyć także wiele zabytków. Wiele przyjemności, zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom, dostarczy z pewnością spacer po tutejszym Starym Mieście, gdzie zlokalizowane są wszystkie najważniejsze zabytki, jak chociażby zamek książąt Sułkowskich, katedra, wspaniały ratusz itd. Jako ciekawostkę można dodać jeszcze, że Stare Miasto w Bielsku-Białej ma oryginalny układ urbanistyczny rodem ze średniowiecza, który jest odpowiedziom na wymogi prawa magdeburskiego. Ciekawym obiektem w mieście jest Muzeum Techniki i Włókiennictwa.

Mimo że Bielsko-Białą trudno byłoby określić mianem typowego ośrodka turystycznego, to jednak turyści mogą liczyć na tylko, że zarówno baza gastronomiczna, jak i baza noclegowa [do sprawdzenia pod adresem Meteora] jest bardzo urozmaicona. Noclegi, nawet gdy chodzi o te bardziej ekskluzywne, można coraz częściej zarezerwować wygodnie za pośrednictwem Internetu.

1 komentarz

  1. Jolanta

    Park Krajobrazowy jest piękny – i jeden, i drugi :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>