Ogólne informacje na temat Wilkasów

Wilkasy to duża i dobrze znana wieś położona na Mazurach przy północno-zachodnim brzegu jeziora Niegocin. Otaczają ją także inne jeziora, takie jak Tajty, Wilkasy Małe i Wilkasy Duże. Jest ona z tego powodu słynnym ośrodkiem sportów wodnych. Na imprezy na jeziorze Niegocin przybywa bardzo wielu turystów, co przyczyniło się do rozbudowania tutejszej bazy noclegowej. Liczne pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi – {rezerwuj: }. Wilkasy rozwinęły także swoją infrastrukturę turystyczną, tworząc wypożyczalnie sprzętu wodnego, kajaków oraz czarter jachtów. Turystyka stała się tu obecnie bardzo ważnym źródłem dochodu mieszkańców.

Wieś założono już przed 1493 rokiem – wiemy to stąd, że w tym roku komtur Melchior Köchler von Schwansdorf z miejscowości Pokarmin odnowił dawny przywilej dla mieszkańców Wilkas. Będąc tu, koniecznie powinniśmy zobaczyć miejscowe jezioro Niegocin, które jest trzecim co do wielkości jeziorem na Mazurach. Jest ono bardzo znanym ośrodkiem sportów wodnych, bardzo popularnym wśród turystów.

Koniecznie powinniśmy skorzystać z okazji i wybrać się do pobliskiego Giżycka. Tam możemy podziwiać świetnie zachowaną fortyfikację z XIX wieku, czyli udostępnioną do zwiedzania twierdzę Boyen. Znajduje się ona pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Powstała z inicjatywy pruskiego ministra Hermana Ludwiga Leupolda Von Boyena i od niego wzięła swoją nazwę. Została zbudowana na planie sześcioboku ziemno-murowanego fortu. Zobaczymy tam także jedyny w Polsce most obrotowy otwierany do boku, a nie w górę. Wybudowany został w XIX wieku na Kanale Łuczańskim tuż obok zamku krzyżackiego. Jest otwierany ręcznie przez jednego człowieka za pomocą przęsła i cały proces zajmuje około 5 minut. Znajduje się tam także właśnie zamek krzyżacki z 1341 roku, który odrestaurowano i obecnie mieści się w nim ekskluzywny hotel St. Bruno. Ulokowano tam tak zwany Wilczy Szaniec, czyli dawną wojenną kwaterę Hitlera. Jest to zamaskowane miasteczko w lesie, które składa się z 200 budynków: baraków, schronów, dwóch lotnisk, elektrowni, dworca kolejowego, urządzeń klimatyzacyjnych, wodociągów, ciepłowni i dwóch centrali dalekopisowych. Ciekawa jest na pewno również giżycka wieża ciśnień, zwana wieżą wodną, którą wybudowano w 1900 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>